Befektetés magánszemélyeknek
Gondolkodott már azon, hogy miért van az, hogy a legtöbben pénzügyi befektetéseik kezelését másokra bízzák? Miért nem jut közel sem ilyen sok embernek eszébe másra bízni vállalkozása vagy autója vezetését?
A legtöbben azt válaszolják erre, hogy nem értenek hozzá. Ez lehet. De vajon értett-e ön a cégvezetéshez vagy az autóvezetéshez, amikor megszületett? Nem, ezeket a tevékenységeket is megtanulta. A pénzügyi befektetések kezelésére sem születnek az emberek, minden ismeret elsajátítható és elsajátítandó.
A másik leggyakoribb válasz, hogy nincs rá idejük. Tudja azonban, hogy mennyibe kerül Önnek ez a lustaság? Lehet, hogy ha megtudná, rögtön szánna rá egy kis időt. Vegyünk egy számpéldát. Tegyük föl, hogy önnek 10 millió forintnyi pénzügyi befektetése van eszközalaphoz kötött életbiztosításban. Ezeknél a konstrukcióknál általában induláskor mintegy 5%, majd éves szinten 2,5% költséget vonnak le a kezelők. Tíz év alatt ez harminc százalék, azaz három millió forint! És mit kap érte cserébe? Folyamatos zaklatást, hogy növelje befektetését.
Érdekli annak a lehetősége, hogy ezt a költséget megfelezze, vagy akár tovább csökkentse? Ha előfizet szolgáltatásunkra, olyan szoftvereket használhat, amelyekkel lehetővé válik, hogy megtakarításainak kezelését saját maga végezze, és olyan, úgynevezett ETF (tőzsdén forgalmazott befektetési alap) termékekbe tudjon fektetni, amelyek vagyonkezelési díja 10 év alatt jellemzően 5%, azaz ötszázezer forint. A havi 3300 forintos előfizetési díj 10 év alatt mintegy négyszázezer forint, megtakarítása ezért 2,1 millió forint! Mivel díjaink a vagyon növekedésétől függetlenek, nagyobb vagyon esetén a megtakarítás is nagyobb!
Hol itt a csapda? Sehol. Azt kérdezi, miért nem hallott máshol még ezekről a termékekről? Azért, mert egyik tanácsadó sem fogja önnek ajánlani azokat a termékeket, amelyeknek kicsi a költségük, mivel akkor az ő jutaléka is kisebb lesz. Mi azonban nem áruljuk senkinek a termékét, a díjat ön fizeti.
Miben segíti önt a szolgáltatás a befektetései során?
- Kiszámíthatja befektetései pontos hozamát és összehasonlíthatja az ugyanilyen kockázatú alternatív befektetések (ún. benchmark) hozamával.
Ahogy a sportoló sem tud felkészülni a versenyre stopperóra nélkül, Ön sem tudja megjavítani befektetési hozamát anélkül, hogy azt kiszámítaná. Ha a befektetés hozama elmarad a benchmarktól, akkor kérdéseket tehet fel magának vagy tanácsadójának, amik megválaszolása után jobb befektetési döntéseket tud hozni. Indexkövető alap vételével például sok esetben a hozam növelhető.
- Ha befektetéseit több szolgáltatónál vezeti, itt teljes képet kaphat a befektetéseiről. Megállapíthatja például összesített részvényarányát, ami vagyona kockázatosságát elsődlegesen meghatározza.
- Ha kötvényeket vagy diszkont kincstárjegyeket vesz, pontosan követheti azt, hogy mikor fizet kamatot vagy jár le az adott papír. Ezáltal nem marad le egyetlen napi kamatról sem.
- Megtudhatja nemcsak azt, hogy az egyes termékek hogyan járultak hozzá a portfólió hozamához, hanem azt is, hogy a kockázatot melyik termék milyen mértékben okozta. A portfólió optimalizáció segít abban, hogy csak olyan termékek maradjanak a portfóliójában, amelyek hozama megfelelően honorálja a nagyobb kockázatot.
- Éves adóbevallásához kiszámíthatja fizetendő árfolyamnyereségadóját (vagy a továbbvihető veszteség értékét).