Származtatott alapok teljesítményértékelése
Cikkünk az írásakor (2011.04.04) érvényes piaci állapotot tükrözi. Befektetési döntések meghozatala előtt mindig tájékozódjon az aktuális piaci helyzetről.
Ne maradjon le frissítéseinkről, regisztráljon és kérje hírlevelünket! Iratkozzon fel RSS csatornánkra!
Általános tudnivalók a származtatott alapokról
Netfolio tipp
A származtatott alapokat azoknak a befektetőknek ajánljuk, akik egyrészt több éves időtávban gondolkodnak, másfelől pedig hajlandóak kockázatot vállalni a magasabb hozam reményében. Az alapok számára a befektetési lehetőségek széles tárháza érhető el, ezért bármilyen piaci környezetben képesek hozamot elérni. Az alap kiválasztásánál legyünk tisztában kockázatvállalási hajlandóságunkkal és ne felejtsük el, hogy a múltbeli teljesítmények nem garantálják a jövőbeli befektetések eredményességét. Befektetési jegy vásárlás előtt érdemes körülnézni a piacon, mert könnyen előfordulhat, hogy némelyik alap jegyzési kedvezményt hírdet. Például cikkünk megjelenésének időpontjában az AEGON ATTICUS VISION alapot lehet kedvezményesen jegyezni, a 7%-os vételi jutalék április 1-7. között mindössze 0,5%. Az akció mind a két általunk javasolt szolgáltatónál igénybe vehető. A cikkben említett befektetési alapok többsége elérhető a Hozamplaza és az Equilor kínálatában is. Kedvezményes számlaregisztrációt az alábbi linken kezdeményezhet: Számlanyitás
Az alapok fontos jellemzője az úgynevezett drawdown, vagyis, hogy a legutóbbi csúcs óta mennyit vesztett az alap az értékéből. Amennyiben egyszerűbben szeretnénk megfogni a fogalom jelentését, akkor azt mondhatjuk, hogy az a maximális veszteség, amit akkor szenvedtünk volna el, ha a lehető legrosszabb időzítéssel szállunk be, vagyis éppen a csúcson fektetünk be. Mértéke könnyen elérheti, sőt akár meg is haladhatja a 25%-ot, azonban ez természetes jelenségnek mondható a származtatott befektetési termékeket használó befektetők körében.
Az alapok teljesítménye
Az elmúlt, közel három év teljesítményét mutatjuk be a lenti ábrán. A grafikonon jól látható, hogy az OTP Supra alapnak sikerült a legjobb teljesítményt elérnie, közel megduplázta az értékét mindössze három év alatt, ebben kiemelt jelentőségű volt a 2009 év vége és 2010 közepe közötti időszak, amikor rendkívül jól teljesített az alap. A többi vizsgált alapnak sincs miért szégyenkeznie, hisz többségük hozta a 20 és 40% közötti eredményt. A sorból a másik irányba is egy OTP-s alap lóg ki, nevezetesen az OTP Abszolút hozam névre keresztelt alap. A grafikon kattintásra nagyban jelenik meg.


A származtatott befektetési alapok egy nagyon speciális megvalósulása a Plotinus Nyrt. Zsiday Viktor nevével jelzett társaság, Warren Buffett Berkshire Hathaway névre hallgató vállalat, strukturális szerkezetét tekinti példának. Lényegében arról van szó, hogy egy hedge-fund tulajdonságaival rendelkező befektetési alapot hoztak létre,mindezt egy befektetési társaság formájába öntve. Vagyis van egy részvénytársaság, amelynek egyetlen célja a tőke befektetése a lehető legmagasabb hozam elérése érdekében. Ha részvényt vásárolunk az szinte teljesen ugyanolyan, mintha egy befektetési alap jegyeiből jegyeznénk. A hagyományos formától való eltérésnek a legfőbb következménye, hogy sokkal kevesebb előírás vonatkozik a társaság működésére, mint egy befektetési alapra, a szabadság nyújtotta lehetőségeket kihasználva sokkal változatosabb és nagyobb hozammal kecsegtető befektetéseket is megvalósíthat a társaság. Szó szerint bármilyen befektetést megvalósíthatnak, legyen szó származékos termékről, opcióról, áruról vagy éppen reálgazdasági befektetésről. Másik előnynek nevezhető, hogy a költségeket, legalábbis azok fix tényezőit, sikerült minimalizálniuk. A társaságnak nincsenek alkalmazottai, irodái, tárgyi eszközei stb. A teljes vállalatot a management alkotja, akik teljesítményfüggő bérezést kapnak az általuk tulajdonolt osztalékrészvények formájában.

Hozzászólások
Hozzászólás