Elkezdjünk-e Apple-t shortolni?
radnaim, 2011.11.22, kedd, 10:36
Cikkünk az írásakor (2011.11.22) érvényes piaci állapotot tükrözi. Befektetési döntések meghozatala előtt mindig tájékozódjon az aktuális piaci helyzetről.
Ne maradjon le frissítéseinkről, regisztráljon és kérje hírlevelünket! Iratkozzon fel RSS csatornánkra!

A dicsőséges múlt
Az Apple mint vállalat és mint részvény is páratlan emelkedést produkált az elmúlt 15 évben. 1997 januárjában, azaz Steve Jobs visszatérésekor a részvényárfolyam 4 dollár körül mozgott, míg a legutóbbi záróárfolyam 370 dollár volt, azaz a részvény árfolyama csaknem megszázszorozódott. Ez 15 év alatt évente 35%-os éves hozamnak felel meg.

Netfolio tipp
Megítélésünk szerint az Apple részvénye ára jelenleg a fundamentális értékének megfelelő, azonban 400 dolláros árfolyam mellett már érdemes a részvény eladásával, idegen szóval shortolásával próbálkozni. Ezt könnyen megteheti Erste Trader számlát nyitva, ahol külföldi részvényeket és ETF-eket is adhat-vehet! Tegye ezt a netfolio.hu-n keresztül, és használja ingyen honlapunk prémium tartalmait, beleértve portfólió kezelő rendszerünket is!
Mindenkinek világos, hogy Steve Jobs halálával a vállalat pályája meg fog törni. Mivel azonban betegsége már évek óta ismert volt, a részvény árfolyama az utóbbi időben már nem növekedett a nyereségnek megfelelően, azaz a részvények árazása egyre olcsóbbá vált. Ha a CAPM (capital asset pricing model)-ből indulunk ki, az Apple elvárt hozama 6,9%, mivel a 10 éves kötvények hozama 2%, az Apple bétája 0,89, a kockázati prémium pedig 5,5%. Mivel az örökjáradék értéke 1/r, ezért nulla növekedés mellett az Apple P/E mutatója az elvárt hozam reciproka, azaz 14,5 lenne. Ehhez képest az Apple 2011-es egy részvényre jutó nyeresége 27,68 dollár, ami 401,68 dolláros árfolyamot adna eredményül. Mivel az árfolyam ez alatt a szint alatt van, ezért a piac most már az Apple "csökkenését" kezdi árazni.
A jövő elkezdődött
Mi az oka ennek a pesszimizmusnak egy olyan cég esetén, akinek a nyeresége az elmúlt évben 82%-kal, brutális módon nőtt? Az ok az, hogy az Apple háza táján a Google Android operációs rendszerének térnyerésével elkezdtek a viharfelhők gyülekezni (erről egyébként korábbi, táblagépekkel foglalkozó befektetési tippünkben is írtunk). Az okostelefonpiac az elmúlt év során gyökeresen megváltozott, mint azt az egy évvel ezelőtti és jelenlegi értékesítési adatok mutatják:

Látható, hogy a piac méretének jelentős növekedése mellett a Nokia részesedése jelentősen visszaesett, míg a Samsung előretört. Az Apple ugyan képes volt egy 20%-os növekedésre, azonban részesedése már csökkenésnek indult. A jelenleg közkeletű vélekedés szerint az Apple legutóbbi negyedéve azért nem sikerült jól, mert a vevők az IPhone 5 miatt elhalasztották vásárlásaikat. A fenti táblázatból mi nem ezt olvassuk ki: a vevők nem halasztották el a vásárlásaikat, hanem Iphone helyett egyre inkább Samsung telefonokat kezdtek vásárolni (különösen a Galaxy típust). Erre utal az alábbi ábra is, amely az Iphone és a Samsung Galaxy kumulált értékesítési adatait mutatja be a piacra lépésük óta. Látható, hogy a Galaxy térnyerése gyorsul, ráadásul az USA-ban mindössze szeptember 1 óta forgalmazzák, így a tendencia csak fokozódik.

Az Apple erre a kihívásra úgy reagál, hogy korábbi készülékeit (az Iphone 3GS-t és az Iphone 4-et) csökkentett áron teszi elérhetővé. Ez egy jó, az Intel által már sikeresen követett megoldás, azonban az Apple profitrátáira nyomást fog gyakorolni. A táblagép piacon az Apple pozíciója eddig megingathatatlannak tűnik, azonban az kiderült, hogy jelentős árengedménnyel erre a piacra is betörhetnek a versenytársak. Az Amazon nemrég dobta piacra sikeres E-book olvasójának utódját, a Kindle Fire-t 199 dollárért (az Apple Ipad2 átlagára 628 dollár). Nyilvánvaló, hogy előbb-utóbb ezen a piacon is csökkenésnek indulnak a profitráták.
Konklúzió
A fentiek összegzéséül készítettünk egy egyszerű üzleti tervet az Apple következő három évére. Megítélésünk szerint az Apple a következő két évben még árbevételben jelentősen növekedni tud, azonban bruttó fedezete (amely most 40%) az árcsökkentések miatt nyomás alá kerül, és fokozatosan 30%-ra csökken. Ennek eredményeképpen az árbevétel növekedése nem, de a profit növekedése 2014-ben megáll és csökkenésnek indul.

Ha a fenti tervnek megfelelő egy részvényre jutó nyereségek jelenértékét kiszámoljuk, és a 2014 utáni időszakra az eredmény 2%-os éves csökkenését feltételezzük, a részvények értékét 360 dollárra tehetjük. Ez az érték igen közel van a jelenlegi árfolyamhoz, így tehát short ügylet nyitását ezen a szinten nem javasoljuk. Egy jobb piaci hangulat azonban a részvény árfolyamát ismét 400 dollár közelébe viheti, ekkor pedig már bátran meg lehet már próbálkozni egy shorttal.
Hozzászólások
Hozzászólás